image

PeyamaKurd - Nükleer anlaşma ile ilgili son sürece değinen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin ön koşulsuz olarak İran'ın nükleer programıyla ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) geri dönmesi gerektiğini dile getirdi.

Başkent Tahran'ı ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "KOEP, çok taraflı bir anlaşma ABD'nin bu anlaşmayı yeniden uygulaması için hiçbir ön koşulu olmamalı. İlk hamle de onlardan gelmeli" ifadesini kullandı.

Ruhani, Çin'in, nükleer anlaşmaya uyulması konusunda oynadığı önemli role değer verdiklerini dile getirerek, Pekin ile temasları ve koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduklarını da dile getirdi.

İran nükleer anlaşmasının, çok taraflılığın sıkı çalışma sonucu elde edilen önemli bir başarısı olduğunu kaydeden Çin Dışişleri Bakanı Vang şunları dile getirdi:

"Önceki ABD yönetiminin anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, uluslararası anlaşmalara uyulmaması yönünde kötü bir emsal oluşturdu ve uluslararası toplum bunu hep birlikte kınadı."

Çin Dışişleri Bakanı Vang açıklamasında ayrıca, "ABD, İran'a yönelik tek taraflı yaptırımları ve Çin'e yönelik olanlar da dahil sınır ötesi tedbirleri bir an önce kaldırmalı" çağrısında bulundu.