image

PeyamaKurd - Kapsamlı Ortak Eylem Planında (KOEP) görevini yerine getirme sırasının 5+1 grubunda olduğunu dile getiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, her gün gecikmenin onların zararına olduğunu bilmeleri gerektiğini kaydetti.

Katıldığı bir programda, ABD yetkililerin İran’ı tanımadıklarını dile getiren Ruhani şu ifadelere yer verdi:

"Onlar devrim öncesi de İran’ı tanımıyorlardı ve şu an da tanımıyorlar. Onlar bu altın ülkeyi algılarlarsa başka türlü davranırlardı. İslam İnkılabı Rehberinin buyurduğu gibi onlar KOEP’e dönerlerse İran’da döner. Bu bir kazan-kazan oyunudur fakat Amerikalılar bunu algılamadı ve bu fırsatı değerlendirmediler."

Yeni ABD yönetiminin de İran gerçeklerinden uzak olduğu yönünde olduğunu belirten Ruhani, İran aleyhinde bir ekonomik savaş cereyan ettiğini ifade ederek, bunun düşman tarafından tahmil edildiğini kaydetti.

Ayrıca Ruhani açıklamasında, "Biz karşı taraf KOEP’ten ayrıldıktan bir sene sonra eksiksiz tüm taahhütlerimizi yerine getirdik, bu siyasi, ahlaki ve tarihi olarak İran’ın iftihar kaynağıdır, biz karşı taraf KOEP’ten ayrıldıktan bir sene sonra taahhütlerimizi azaltmaya başladık" sözlerini kullandı.