image

PeyamaKurd- Şam yönetimi ile Demokratik Suriye Meclisi (DSM), ile durdurulan görüşmeleri yeniden başladı. DSM Yöneticisi Gelo İsa, DSM'den bir heyetin Şam'a gidip Suriye Hükümet yetkilileriyle üçüncü kez görüşeceğini ifade etti.

Sputnik'e konuşan İsa, DSM'den bir heyetin Suriye hükümet yetkilileriyle üçüncü görüşmeyi gerçekleştirmek üzere dün akşam Şam'a gittiğini ifade ederek, "DSM ile Suriye hükümeti arasında devam eden görüşmeler kaldığı yerden devam edecek.

Heyet diyalog için gitti. Görüşmede birçok konu gündeme gelecek. Görüşmeler devam edecek. Daha birçok görüşme olacak. Görüşmenin içeriğini ve heyetin kimlerden oluştuğunu şu aşamada söyleyemeyiz. Görüşmenin sonuçlarını görüşme bittikten sonra söyleyebiliriz” dedi.

26- 27 Temmuz'da DSM yürütme Konseyi İlham Ehmed Başkanlığında Şam'a giden DSM heyeti, Suriye Ulusal Güvenlik Ofisi Şefi Ali Memlük başkanlığındaki Suriye Hükümeti heyetiyle görüşmüştü. Ancak Ağustos ayında Şam'da gerçekleşen ikinci görüşmenin ardından, taraflar arasındaki görüşmeler Eylül ayında durdurulmuştu.