image

PeyamaKurd - Rojava Özerk Yönetim yetkilileri, Rusya'nın sık sık bölgeye yapılan saldırılara karşı hamle verme konusunda yetersiz olduğunu belirttiler. Yetkililer, Türkiyenin saldırıları karşısında ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon'un bölgenin istikrarını koruması gerektiğini ifade ediyorlar.

Bölgedeki Rus-Türk ateşkes anlaşması gereği, Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye sınırından 30 km geri çekilmeyi kabul etmişti. Söz konusu anlaşma, Suriye-Türkiye sınırında bulunan Rus güçlerine bölgede güvenlik ve istikrarı koruma görevini veriyor. Fakat anlaşmaya rağmen Türkiye, Kürt bölgelerine sık sık operasyonlar gerçekleştiriyor.

"Uluslararası toplum ve koalisyon, Rojava’ya yönelik gerekeni yapmalıdır”

Fırat Bölgesi Adalet Konseyi Eşbaşkanı Nasra Halil, "Türkiye, uluslararası normları ve sözleşmeleri ihlal etmekten sorumlu tutulmalıdır" açıklamasında bulundu. Halil ayrıca, “Ruslar garantör konumunda ama gerekeni yapmıyorlar. Onların, Türkiye’nin bu ihlalleri ve saldırıları gerçekleştirmesini engellemesi gerekiyor” dedi.

Özerk yönetim yetkilileri, Uluslararası Koalisyonu, Türkiye'nin bölgeye yönelik saldırılarını durdurması için müdahale etmeye çağırıyor. 

Nasra Halil, ”Uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler ve kurumları, Türkiye’nin, Rojava’ya yönelik saldırı ve tutumunu durdurması için gerekeni yapmalıdır” ifadelerini kullandı.