image

PeyamaKurd- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “Suriye’de ayrılmaktan yana olmamaları için Kürtlerin yeni anayasayı yazma komitesinde yer alması gerekiyor. Suriyedeki Kürtler parçalı duruyor. Oradaki Kürtlerinin temsilci kim?” dedi.

Sputnik’e konuşan Bogdanov, Suriye’de Kürtlerin büyük bir kısmının, yeni anayasa çalışmalarında yer almamasıyla ilgili soruya:

“Suriye krizinin siyasal olarak çözümü ve yeni anayasayı hazırlama tartışmalarında şu soru soruluyordu: ‘Suriye’de Kürtlerin temsilcisi kim?’ Elbette Kürtlerin yeni anayasa sürecine katılımaları önemli. Kürtlerin ayrılıktan yana olmamaları için bu gerekli” yanıtını verdi.

Kürtlerin Suriye’de siyasal açıdan parçalı bir tablo oluşturduğunu ifade eden Bogdanov, “Maalesef Kürtlerin birçok siyasi tarafı var. Suriye muhalefeti içinde yer alanlar var, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve ABD’nin desteğiyle birçok yeri kontrolünde tutan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) var. Ancak hem Araplar, hem Türkiye hem de Şam bundan memnun değil” ifadelerini kulandı.

Suriye Muhalefeti Müzakere Heyeti’nin Suriye Anayasa Komitesi için hazırladığı listede 2 Kürt de bulunuyor.