image

PeyamaKurd - Rojava’daki anlaşma ile ilgili Türkiye ile Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Rusya’nın garantörlüğünde Til Temir’de ateşkesin sağlanması konusunda anlaştığı açıklandı. 

Varılan anlaşmaya ilişkin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre, yapılan anlaşma gereği DSG, Til Temir kasabasını Rus güçlerine teslim edecek. 

DSG ve Türkiye arasındaki anlaşma gereği Rus askerleri ile Suriye güçleri Til Temir’e yerleşecek, Türk askerleri ve Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusunun (SMO) ise Til Temir çevresinden Sere Kaniye’ye kadar çekilecek. 

Bölgedeki haber kaynaklarından alınan bilgilere göre, SMO mensuplarının Til Temir’e bağlı Aliye köyünden çekilmeye başladı, onların yerlerine Suriye güçleri yerleşti. 

Rojava’da DSG güçlerinin Arişe, Kasımıye, Kherbecimo, Munakh, Mahmudiye, Abuş ve Bab el Khayir köylerinden Til Temir’in kırsalında bulunan Menacir, Leylan ve Haras kadar çekilmesi bekleniyor. DSG’nin çıkmasıyla birlikte Rus askerileriyle Suriye güçlerinin yerlerine geçeceği belirtiliyor.