image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri operasyonu neticesinde terör örgütü IŞİD’lilerin bulunduğu kamplardaki güçlerinin çoğunu çekmek zorunda kalan Rojava Özerk Yönetimi, kamplardaki IŞİD’lileri tutmanın zorlaştığını ve mevcut güçlerinin yetersiz olduğu konusunda dünya kamuoyuna duyuruda bulundu.

Bir grup IŞİD’linin Eyn İsa Kampı’ndan kaçtığını açıklayan Rojava Özerk Yönetimi, başta İnsan Hakları örgütleri olmak üzere IŞİD’le savaşta koalisyona, Arap Birliği’ne ve Avrupa Birliği’ne (AP), Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonlarını durdurmaları talep edildi.

Açıklamada, “Yaşanan bu felaketin sonuçlarının sadece Suriye ile sınırlı kalmayacağı ve kontrolden çıkacağı” uyarısında bulunuldu.

Eyn İsa Kampı’nda binlerce terörö örgütü IŞİD mensubu ve sempatizanının kaldığı hatırlatılan açıklamada, “Yaşananlar IŞİD’in tekrar canlanmasını destekler niteliktedir” denildi.

Rojava’da DSG’ye ait kamplarda 10 ila 20 bin terör örgütü IŞİD mensubu ve sempatizanının bulunduğu tahmin ediliyor. Türkiye’nin Rojava’ya operasyonu başlatmasıyla söz konusu örgüt mensuplarına yönelik endişeler gündeme oturdu.

Özerk Yönetim Asayişi, IŞİD’lilerin ve TSK’nın desteklediği güçlerin saldırılarına maruz kalmamaları için bölge halkının, Tıl Temir ile Eyn İse karayolunu kullanmamaları çağrısında bulundu.