image

PeyamaKurd - Dünya genelinde salgının etkisi giderek artarken Rojava'nın genelinde ve Özerk Yönetim’in kontrolündeki bölgelerde Kovid-19 tedbirleri kapsamında 10 günlük genel sokağa çıkma yasağı ilan edileceği açıklandı.

Yeni alınan tedbirlere yönelik açıklama yayımlayan Rojava Özerk Yönetim Yürütme Konseyi Genel Eşbaşkanlığı, Koronavirüsün yayılma riskine karşı Rojava’nın bütün bölgelerinde 13 ve 22 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma yasağının ilan edileceğini bildirdi.

Özerk yönetimin aldığı karar doğrultusunda Rojava’da ve Özerk Yönetim’in kontrolündeki bütün sınır kapılarının kapatılacağı, sadece insani yardım ve acil durumlarda kapıların açık olacağı belirtilirken, sokağa çıkma yasağı süresince bakkal, market ve sebze hallerinin 08.00-17.00 saatleri arasında açık kalacak.

Öte yandan bu kararla çiftçiler ve işçilerin sağlık kontrolünden geçildikten sonra işe gitmelerine izin verilirken hastane, eczane, insan hakları kuruluşları, medya kurumları, fırınlar ve benzin istasyonları yasak kapsamında olmayacak.

Yayımlanan kararlar süresince Özerk Yönetim’e bağlı kurum ve kuruluşlarının tamamı kapalı olacak, sadece çalışmak zorunda olan özel kurumlar çalışmalarını sürdürecek.