image

PeyamaKurd - Fransız ve Alman yetkililerden oluşan bir heyetin geçtiğimiz Perşembe günü bazı projeleri görüşmek üzere Rakka’nın kuzeyinde yer alan Ayn İsa’da, Rojava Özerk Yönetimi yetkilileri ile bir araya geldiği iddia edildi.

Özerk yönetime yakın basında çıkan haberlerde söz konusu heyeti, Fransa Dışişleri Bakanlığı Kriz ve Destek Merkezi'nin direktörü Eric Chevallier ve Almanya Federal Dışişleri Bürosundaki Kriz Önleme, İstikrar ve Barış inşası başkanı Clemens Hach'dan temsil etti.

‘Önemli konular ele alındı’
 

Görüşmede Kürtlerin Rojava’daki özerk bir yönetim projesi, Suriye iç savaşı ve terör örgütü IŞİD konuları üzerinde duruldu.

Fransa, IŞİD terörünü yenmek için ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun bir üyesi. Fransa ayrıca Suriye krizinde kilit bir rol oynadı. Fransa, IŞİD saldırılarını bastırmak için gerek karada gerek havadan Kürt güçlerine destek verdi.

ABD Başkanı Donald Trump Aralık 2018'de Amerika askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıkladığında Paris yönetimi, Kürt müttefikleri için desteğini hızlandıracağını açıklamıştı. Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Demokratik Suriye Güçlerini (DSG) desteklediğini ve desteklerinin süreceğini belirtmişti.

‘Kürtlerin başarısını gösteriyor’

Kürtler, erken bir ABD geri çekilmesini ‘Türkiye'nin, Esad ve Rusya destekli bir operasyon başlatarak Rojava’nın işgal edilmesinin önünü açacağı şeklinde yorumluyordu. 

Fransız yetkililerin son ziyareti ise, Fransızların eski varlığını sürdürme niyetinde olduğunu ve Kürtlerin başarısını gösteriyor. 

Fransız yetkililer geçtiğimiz yılın 31 Mayıs tarihinde yeniden yapılanma ve istikrarı tartışmak için Kürtlerle bir araya gelmişti. Komite başkanı Marielle de Sarnez  ise görüşme sonrası bir açıklama yapmış, "Fransa sizin yanınızda olmuştur. Fransa bu bölgenin yeniden inşası ve istikrara kavuşturulması için yanınızda olmaya devam edecektir” demişti.

Almanya da, 2014 yılında IŞİD terör örgütünün ortaya çıkmasından bu yana örgüt ile mücadelede önemli bir güç oldu. Almanlar, Kürdistan Bölgesi'ndeki Peşmergelere silah ve eğitim vererek destek oldu.