image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Rojava’ya yönelik bombardıman girişimlerine ilişkin bir açıklama yaparak, saldırıların terör örgütü IŞİD ile mücadeleyi engellediğini ifade etti.

TSK'nin, 27 Ekim’de Kobane’nin batısındaki iki köye hiçbir gerekçe olmamasına rağmen saldırdığı belirtilen açıklamada, “Türkiye, İdlib konusunda baskıya maruz kaldığı bir dönemde Rojava’nın güvenli bölgelerine saldırmaktadır. Bu saldırı aynı zamanda DSG güçlerinin IŞİD çetelerinin Dêrazor’daki son işgal alanlarını da özgürleştirmeye yakın olduğu bir dönemde gerçekleşmiştir. Türkiye bu saldırıları ile IŞİD çetelerine olan desteğini bir kez daha ortaya koymuştur” ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti: “Türkiye’nin, Suriye’de karışıklık çıkararak krizi olduğundan daha fazla derinleştirme politikaları halkları derin acılar ile karşı karşıya getirmektedir. Türkiye krizin sürdüğü 7 yıl boyunca rejim güçleri ile savaştan kaçınmış ve IŞİD ile El-Nusra gibi cihadist çete gruplarına sınırsız destek sunmuştur. Türk devleti menfaatlerine ulaşma ve Rojava’da hayat bulan demokratik projeyi yok etmek amacıyla sınırlarını bu çete gruplarına sonuna kadar açmıştır."

Türkiye'nin saldırılarının kınandığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ile Uluslararası IŞİD Karşıtı Koalisyon'a, bu saldırılara karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıldı. Öte yandan Suriye rejimine de çağrı yapıldı.