image

PeyamaKurd- ABD’nin aracılığı ile Rojava’da ENSK ile TEVDEM arasında devam eden birlik görüşmelerinde önemli bir aşamaya geçildiği ve anlaşmanın çok yakın olduğu bildirildi.

Suriye Demokrat Partisi (PDK-S) Politbüro üyesi Dr. Kawa Azîzî, tarafların anlaşmaya çok yakın olduğunu Başkan Mesud Barzani’nin Kürtler arası birlik konusunda katkısının önemli olduğunu söyledi.

Rojava’da siyasi partiler arası görüşmeler ABD’nin gözetiminde sürüyor.

‘ABD’den üst düzey bir heyet bir aydır Rojava’da’

Görüşmeleri değerlendiren Kawa Azizi, “ABD’den üst düzey bir heyet bir aydır Rojava’da taraflar ile anlaşmaya varmaları için bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyor. ABD’nin inisiyatifi ile gelişen görüşmelere tüm siyasi taraflar katılıyor. Görüşmelerde; ENKS ve bünyesindeki partiler, ulusal ittifak, PYD, HSD ve TEVDEM yer alıyor. Bu görüşmelerdeki temel amaç, Kürtlerin kendi içerisindeki birliği sağlamak” dedi.

‘ABD’nin Suriye’de bir projesi var’

 “Şuana kadar bir dizi toplantı yapıldı, görüşmeler devam ediyor” diyen PDK-S yetkilisi, “ABD’nin Suriye’de bir projesi var. Görüşmelerde siyasi taraflar anlaşmaya yakınlaşmış durumda” ifadelerini kullandı.

‘Başkan Barzani, birlik konusunda büyük katkılar sundu’

Rojava’daki siyasi birlik çalışmalarında Erbil’in rolüne ilişkin ise  Azîzî, “Başkan Barzani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bu çalışmaların birer parçası. Özellikle Başkan Barzani, birlik konusunda büyük katkılar sundu. Kendi içerimizde bir birliğe ulaşmamız için Kürdistan Bölgesi’nin destek ve katkıları sürüyor” açıklamasında bulundu.