image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi'nin girişimleri ile başlatılan Kürt partileri arasındaki birlik çalışmalarına ABD tarafından destek geldi.

Kürt partileri arasındaki birlik çalışmalarına destek vermek için ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki danışmanı William Robak ve Yardımcısı Emily Brandt başkanlığında, diplomatik bir heyet Rojava’da bulunan siyasi parti yetkilileri ile bir araya gelerek görüşme gerçekleştirdi.

 ABD'li yetkililer görüşmede Rojava’da Kürt birliği faaliyetlerinin geliştirilmesi ve başarıya ulaşması için yapılması gerekenler konusunda Kürt siyasi partilerinin görüş ve önerilerini dinledi.

"Görüşmeler sürecek"

ABD'li heyet bu çerçevede önce; Suriye Kürtleri Demokratik Birliği (El Wehdê)  Genel Sekreteri Mihyedîn Şêx Alî, Suriye Demokrat Sosyalist ve Demokrat Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo, Suriye Kürtleri  Demokrat Partisi Genel Sekreteri Nisredîn Ibrahîm, Demokrat İttifak Partisi Genel Sekreteri Fewzî Şingalî ve Reform Hareketi ve İcra Kurulu üyesi Emced Osman ile bir araya gelere görüştü. 

Daha sonra, Suriye Kürtleri Sol Partisi Genel Sekreteri Mihemedê Mûsê, Suriye Kürt Demokrat Partisi Genel Sekreteri Cemal Şêx Baqî ve Suriye İlerici ve Demokrat Partisi İcra Kurulu Üyesi Ehmed Silêman ile bir araya geldi. ABD'li heyet görüşmelerin süreceğini de belirtti.