image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir önceki gün yaptığı açıklamasından sonra Rojava ve Suriye’nin kuzeyindeki şehirlerde Ankara karşıtı gösteriler başladı. Çavuşoğlu, açıklamasında Suriye ile istihbaratlar arası görüşmeni tekrar başladığını belirtmişti.

Çavuşoğlu, “Bu görüşmelerde önemli konular ele alınıyor. Belgrad'da diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla kısa bir sohbetim oldu” sözlerinidile getirerek şöyle devam etti:

“Teröristlerin temizlenmesi lazım, muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın gerekli olduğunu ve Türkiye olarak destek vereceğimizi her zaman söylüyoruz. Bölücü terör örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi de biz destekleriz. Suriye topraklarında gözümüz yok. Ama Suriye'de birlik beraberlik olmazsa Suriye bölünebilir. Bunu engelleyebilmek için Suriye'de güçlü bir yönetim lazım. Onun dışında herhangi bir temas olmadı.”

Çavuşoğlu’nun açıklamasından hemen sonra Şam rejimi karşıtı gruplar pek çok ilde protesto gösterileri yaparak, Ankara aleyhine sloganlar attı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının da yer aldığı protestoların İdlib, Cerablus, Azez ve Bab şehirler ile beraber Rojava’nın Afrin, Girêspî ve Serêkaniyê kentlerinde de başladığı aktarıldı. Protestocuların eylemlerin genişletilmesini ve Cuma namazının bitiminde halkın sokağa çıkmasını talep edeceği kaydedildi.

Ayrıca, Türk medyasında yer alan haberlere göre aralarında silahlı kişilerin de bulunduğu belirtilen gruplar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait araçların geçişini engelledi.