image

PeymaKurd - ABD'nin Ukrayna'ya verdiği silah yardımının, Suriye'de ABD ile Rusya'yı karşı karşıya getirmesinden endişe duyuluyor.

Suriye’de ABD’nin liderlik ettiği Uluslararası Koalisyon güçleri ile Rusya askeri arasında son dönemde gerilim yaşandığı kaydedildi.

Suriye’de Rus güçlerinin hareketliliğinin, ABD’li yetkilileri endişelendirdiği bildirilirken, Rus rejimin geçtiğimiz hafta içi Suriye’nin Ürdün sınırına yakın bir noktada bulunan ve ABD güçlerinin konuşlu olduğu Al Tanf Askeri Üssü’ne hava saldırısı yaptığı bildirildi.

ABD güçleri konu olan üste, tarafından IŞİD’e karşı mücadele için, yerel güçlere eğitim veriyor.

"Her türlü çabayı göstereceğiz"

Öğrenilen bir bilgiye göre, Rusya ordusunun saldırıdan önce ABD güçlerine haber verdiği ve saldırının Suriye güçlerine saldırıya karşılık yapılacağını bildirdi.

ABD’li bir askeri yetkili, Al Tanf Aneri Üssü’nün bombalayan Rus uçaklarının SU-35 ve SU-25 olduğunu kaydetti.

Başka bir ABD’li askeri yetkili ise, bombardıman sırasında ABD askerlerinin üste bulunmadığını söylerken, ABD’ye ait F-16 uçaklarının Rus uçaklarına karşı uyarı uçuşundan sonra, SU-35’lerin bölgeyi terk ettiği bildirildi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Orgeneral Michael Erik Kurilla, Suriye’de ABD ile Rusya güçleri arasında gerilim yaşanmaması için her türlü çabayı göstereceklerini belirtmişti.

Diğer yandan, ABD’nin Ukrayna’ya silah desteği sebebiyle, ABD ile Rusya arasında yaşanan savaşın Suriye sahasına yaşanmasından endişe ediliyor.