image

PeyamaKurd- Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birlikleri üç gün aranın ardından bir kez daha top atışlarıyla Kobanê’yi hedef aldı. Öte yandan dün gece de Gre Spi’ye de saldırı düzenlendiği ifade edildi. Saldırılar üzerine Rojava yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ne (AB) çağrı yaparak ABD’ye de mesaj gönderdi. Yönetim, “Bu ilişkiye karşı olumsuz şeyler vuku buluyo yaşanan bu durum hiç kimsenin çıkarına değil” çağrısı yaptı.

Bölgeden haber yapan yerel kaynaklar, TSK’nin konumu kentin 15 km batı tarafında yer alan Selim, Kor Eli ve Aşme köylerine yönelik tank ve havan topu atışları yapıldığını duyurdu. Türkiye referansılı Anadolu Ajansı (AA) da Kobanê’nin obüs atışlarıyla vurulduğunu haber yaptı.

TEV-DEM Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Aldar Xelil saldırılara yönelik yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ne (AB) ‘net tutum alma’ çağrısı yaptı.

Türkiye’yi ‘teröre destek verme, güvenliği bozma ve demokratik çözümü engelleme” ile suçlayan Xelil, “Bunları özellikle Suriye’nin yüzde 30’una hâkim olan Kuzey ve Doğu Suriye (Rojava) bölgelerinde gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.