image

PeyamaKurd - Rojava’daki Arap aşiret ve kanaat önderleri, operasyonlara karşı ilan ettiği seferberliğe 50 bin savaşçı ile katılacaklarını duyurdu.

’50 bin savaşçı ile direnişe katılacağız’

Arap aşiret kabile kanaat önderleri, Özerk Yönetim’in ilan ettiği seferberliğe yönelik ortak açıklama yaptı. Demokratik Suriye Güçlerinin (DSG) yanında yer aldıklarını açıklayan aşiretler, DSG’nin bölgeyi savunacak tek güç olduğunu açıkladı.

Osmanlı işgalciliğine karşı direndiklerini vurgulayan aşiretler, çetelerin hırsızlık ve talanının da Türk devletinin işgali ile ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Rojava’da yaşayan Arap aşiretler olarak Özerk Yönetim’in ilan ettiği seferberlik kapsamında 50 bin savaşçı ile direnişe katılacaklarını duyurdu. Aşiretler, aşiret gençlerinin Osmanlı’yı yeniden diriltmeyi hedefleyen işgal saldırılarına karşı sonuna kadar direneceklerini kaydetti.

Son nefeslerine kadar savaşacaklarının altını çizen aşiretler açıklamada, “Nasıl ki Suriye’nin farklı yerlerinden göç ederek gelen 2 milyon kişiyi kucakladıysak, Erdoğan’ın bahsettiği 3 milyon Suriye vatandaşını da kucaklayabiliriz. Osmanlı işgalciliği gerçek olmayan iddialarla bölgeyi işgal etmek istiyor. Hiç kimsenin bize insanlık öğretmesine ihtiyacımız yok” sözlerini kullandı.

‘BM ve Arap Birliği’ne çağrı’

DSG Genel Komutanlığı’na çağrı yapan aşiretler, “DSG güçlerine topraklarımızın her bir karışını, Cerablus’tan Hatay’a, özgürleştirmesi çağrısı yapıyoruz. Türk devletinin işgali altında bulunan yerler terör yuvaları haline gelmiş bulunuyor” dedi.

Türkiye halklarına mesaj yollayan aşiretler, AKP ve Erdoğan siyasetinden vazgeçmelerini istedi. AKP ve Erdoğan’ın saldırılarının çocuklarını öldürdüklerini ifade eden aşiretler, kanlarının ucuz olmadığını söyledi. BM ve Arap Birliği’ne de çağrı yapan aşiretler, bu kurumların ahlaki rollerini üstlenmelerini istedi.