image

PeyamaKurd - Rojava'da ABD ve Rus askeri güçleri arasındaki gerilime ilişkin açıklamada bulunan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, taraflar arasında ciddi veya tehdit oluşturacak bir durum yaşanmadığını dile getirdi. 

Kamışlo ile Derik kentleri arasındaki Rimelan'da bulunan ABD askerlerinin, bölgeye ulaşmak isteyen Rus askerlerinin yolunu keserek konvoyu geri gönderdiğine dair haberleri değerlendiren Jeffrey, askeri bir krizin yaşanmadığını belirtti. 

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, açıklamasında Moskova ile Ankara arasında yapılan mutabakatın sonucu olarak Rus ve ABD'li askerlerin Rojava’da birbirlerine çok yakın mesafede bulunduğunu vurguladı. 

“Tehdit edici bir durum yok...” 

Jeffrey açıklamasında, "Bu bölgede, karadaki olası çatışmaların önlenmesine yönelik detaylı kurallar ve insanların izin almadan geçmemesi gereken sınırlar bulunmuyor. Bölgede çok sayıda devriye yürütülüyor ve bunların bazıları önemsiz kargaşalara neden oluyor. Ancak ciddi veya tehdit edici bir durum söz konusu değil" ifadesini kullandı. 

Diğer taraftan Rusya ile ABD arasında birkaç yıldır çatışmaları önleme mekanizması bulunduğunu anımsatan Jeffrey, bu mekanizmanın genellikle havadaki operasyonları kapsadığına dikkat çekti.