image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye’den çekiliyoruz mesajı belirli noktalardan çekildiğini gösteriyor. Çünkü ABD, Rojava’da Kürt kontrolü altında olan bölgelerde (petrol ve gaz konumları) varlığını güçlendirdi ve giderek daha da güçlendiriyor. ABD Ekim 2019 tarihinden bu yana Şam rejiminin kontrol hamlelerine karşın askerleri sınır noktalarından bölgenin petrol kaynağı bölgelerine güç aktardı.

“ABD, Kürtlerin olduğu bölgede varlığını güçlendiriyor” 


Bölgedeki yerel kaynakların PeyamaKurd’e verdiği bilgilere göre ABD'nin Suriye ve Irak arasındaki El Tanf (El Velid) sınır kapısından Rojava’nın Hesekê kentine, 27 kamyon askeri ekipman gönderdi.

Kaynaklar, konvoyun Pazartesi akşamı Heseke’ye gittiğini ve konvoyun askeri araçlar ile lojistik ekipmanlar taşıdığını ifade etti. Gelişmeye dair resmi bir açıklama henüz gelmezken kaynaklara göre ekipmanlar, ABD'nin Hesekê’de kuracağı hava üssü için gönderildi. 


Suriye resmi ajansı SANA geçtiğimiz günlerde, ABD’nin Rojava’nın Hesekê kentinde hava üssü yapımına başladığını açıklamıştı. SANA, ABD’nin bölgedeki varlığını güçlendirmek ve petrol alanlarındaki kontrolünü pekiştirmek istediği için askeri hava üssü kurduğunu belirtmişti.

Donald Trump'ın ülkeden çekilme açıklamalarına rağmen ABD, Suriye'de yüzlerce asker bulundurmaya devam ediyor. Raporlara göre ABD son aylarda, Rojava’da bulundukları konumlarda varlığını güçlendirmek için binlerce askeri teçhizat yolladı.  Çünkü ABD, Kürtler ile birlikte bölgenin petrol ve doğal gaz kaynakları üzerindeki hakimiyetini güçlendiriyor.

Suriye rejimi ise daha önceki açıklamalarında yabancı güçleri topraklarından çıkarmaya söz vermiş, ABD, Türkiye, İsrail ve diğer ülkeleri Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlamıştı.