image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle batının Rusya'ya yönelik yaptırımları havayolu şirketlerini zora soktu.

Reuters haberine göre, batı yaptırımları nedeniyle yedek parça temin edemeyen Rus havayolu şirketlerinin, ellerindeki uçakları sökmeye başladıkları ileri sürüldü.

Bazı yeni uçakları sökerek yedek parça elde edildi!

Rusya'daki havayolu sorunlarına dair İngili haber ajansı Reuters'in sektörden bazı kaynakların aktardığına göre, aralarında kamuya ait havayolu şirketi Aeroflot'un da bulunduğu bazı şirketler, Kremlin'in haziranda açıkladığı tavsiyeler doğrultusunda, bazı yeni uçakları sökerek elde ettikleri yedek parçaları kullanma suretiyle, uçakların 2025'e kadar kullanılmasını hedefliyor.

Rusya'ya yaptırımlar sürerken bu doğrultuda Aeroflot tarafından kullanılan Rus yapımı bir Sukhoi Superjet 100 ve Airbus A350 tipi yolcu uçakları halihazırda demonte edilmeye başlandı.

Boeing 737 ve Airbus A320'lerden parça çıkarıldı!

Ülkedeki duruma ilişkin isminin açıklanmasını istemeyen kaynak, söz konusu Airbus'un oldukça yeni bir uçak olduğunu belirtti.

Aynı modeldeki diğer uçaklar için daha fazla yedek parçaya gereksinim duyan Aeroflot'un Boeing 737 ve Airbus A320'lerden bazı parçaları çıkardığı aktarıldı.

Airbus A320, A350 ve Boing 737 ile 737 MAX gibi yeni nesil modellerin mütemadiyen en yeni teknik donanımla güncellenmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili bazı batılı uzmanlar, yaptırımların bir yıldan fazla sürmesi halinde Rus mühendislerin bu uçakları uçabilir durumda tutma konusunda oldukça zorlanabileceği öngörüsünde bulunuyor.