image

PeyamaKurd- Türkiye ve ABD birlikleri, Suriye’de ortak devriyeye başladılar. Ama Türkiye, yakın bir zamanda Kürtlere saldırmak için yeni bir saldırı tehdidini fiili olarak devreye soktu.

Bu hafta Reuters’ta yer alan bir habere göre, Suriye’de daha fazla savaşı önlemek için ABD ve Türkiye, üç ay önce Fırat'ın batısındaki Menbiç kasabası etrafında, Kürt savaşçılarının şehirden çekildiğini gören bir anlaşmayla ortak devriyeleri faaliyete geçirmeye karar verdiler.

“Türkiye, ABD destekli Kürtlere saldırı başlattı”

Türkiye, Kürtlere saldırıyı hedefledikçe, iki ülke (ABD-Türkiye) doğrudan çatışmayı önlemek için girişimlerde bulunuyor. YPG, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ana omurgasını oluşturuyor. Washington, terör örgütü IŞİD ile savaşta, hava desteğiyle ve yaklaşık 2.000 özel kuvvet birlikle Kürtleri destekliyor.

Ancak ortak devriyeler bu hafta başlayacak olmasına rağmen Türkiye, ABD birliklerini IŞİD’e karşı savaşan SDG'yi desteklediğini öne sürerek, Kürtlere karşı yeni bir saldırı düzenledi.

Devriyeler, Suriye Demokratik Güçleri Konseyi (SDG) tarafından yönetilen Menbiç Askeri Konseyi'nin kontrol ettiği bölge ile Türk kontrolüne geçen bir bölge arasında yer alıyor. Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türk Kuvvetleri Kürtlere saldırı başlattı. Bu olay ABD-Türk işbirliğinin Fırat'taki Türk saldırısını engellemeyi başaramadığını ortaya koyuyor.

“Saldırılardan dolayı operasyon durduruldu”

SDG sözcüsü Kino Gabriel, Türk kuvvetlerinin Suriye sınırındaki Tel Abyad yakınlarındaki bir bölgeye konuşlandıklarını ve ateş açtıklarını söyledi. Gabriel, sivil küçük bir kızın vurulduktan sonra öldüğünü de belirtti.

SDG, Türk saldırılarının Irak sınırındaki IŞİD çetelerine karşı ABD destekli operasyonlarını askıya almak zorunda kaldıklarını belirtti.

Koalisyon sözcüsü Albay Sean Ryan ise bunu doğruladı. IŞİD çeteleri geçen hafta bu yıl SDG'ye karşı en ölümcül saldırılarından birini başlattı. SDG, 14 savaşçı kaybettiğini söyledi duyurdu.

“Türkiye, ABD ile çatışmaktan kaçınıyor”

Türk Kuvvetleri, ABD ile doğrudan çatışmadan kaçınmak için nehrin kıyı tarafında bulunuyorlar.

Türkiye’nin Orta Doğu'daki en yakın müttefiklerinden biri olan ABD ile olan ilişkileri, son aylarda Suriye'deki farklılıklar ve bir dizi başka konu ile neredeyse kırılma noktasına geldi. ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğan ile görüştü. Görüşmede neler konuşulduğu ise tam olarak bilinmiyor.

 

| Haberin Türkçe kaynağı PeyamaKurd’e aittir.