image

PeyamaKurd - BM 76. Genel Kurulu Toplantısında açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, “ABD emperyalizmi hem ABD içerisinde hem de dışarı da güvenilmezdir. ABD kendi yaşam şeklini değiştirmek yerine, dünya ile savaş şeklini değiştiriyor” ifadesini kullandı.

New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kuruluna video mesaj yöntemiyle hitap eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Afganistan başta olmak üzere gündemdeki konulara değindi.

İbrahim Reisi, küresel barış ve güvenliğin yalnızca adaletin sağlanmasına bağlı olduğunu ve adaletin de yalnızca dünyadaki tüm ulusların haklarının korunmasıyla sağlanabileceğini belirterek, "Ulusların haklarının ihlali her şeyden önce dünya barışını ve güvenliğini tehlikeye atar" sözlerine yer verdi.

Afganistan ve Orta Doğu bölgesindeki gelişmelerin "ABD'nin hegemonik zihniyetini ve Batı kimliğini dayatma projesinin başarısız olduğunu gösterdiğini" ifade eden Reisi şunları belirtti:

"Hegemonyanın sonucu; kan dökülmesi, istikrarsızlık ve nihayetinde de yenilgi ve kaçıştır. Bugün ABD; Irak ve Afganistan'dan çıkmadı ancak çıkarıldı. Bu işgallerin bedelini Filistin ve Suriye'den Yemen ve Afganistan'a kadar mazlum milletler, diğer taraftan da Amerikan vergi mükellefleri ödüyor."