image

PeyamaKurd - PYD’nin Suriye Ordusu’na katılımının müzakerelere bağlı olduğunu dile getiren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Ciwan Mistefa, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ulusal haber kanallarına açıklamalarda bulunan PYD Sözcüsü Ciwan Mistefa, Şam yönetimi ile Rojava Özerk Yönetimi arasında herhangi bir resmi görüşme ve rejim memurlarının Rojava’ya dönmesine dair bir anlaşma olmadığını ifade etti.

YPG’nin kaderi ile ilgili son durumunu değerlendiren Sözcü, Suriye rejiminin, Kürtler’in yanısıra diğer halkların da sorunlarının çözümüne dair hiçbir adım atmadığını dile getirdi.

Mistefa, Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) Suriye Ordusu’na katılmasına dair iddialarla ilgili de konuşarak, “Atılacak adımlar gerekli müzakereler gerçekleştikten sonra atılır. 7 senedir YPG, Kuzey Suriye’yi ve orada yaşayan farklı kesimleri koruyor. Siyasi işlerini istedikleri şekilde yürütmek onların hakkıdır” şeklinde konuştu.

Buna göre söz konusu PYD Sözcüsü, “Suriye’nin geleceğinin barış yoluyla belirlenmesi için herhangi bir şart koşmaksızın rejimle görüşmelere başlamaya hazırız” dedi.