image

PeyamaKurd - Moskova ve Kiev ilişkilerine yönelik değerlendirmede bulunan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Sözcüsü Sergey Nikiforov, Vladimir Zelenskiy’in Rus mevkidaşı Vladimir Putin’le ancak masada Kırım meselesinin olması şartıyla görüşmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Liderlerin görüşmesini şarta bağlayan Sözcü Sergey Nikiforov, yerel medyaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ukrayna Devlet Başkanı’nın şahsen Rusya Devlet Başkanı’yla görüşme yönünde iradesi var. Tarafsız bölge kapsamında nerede olursa olsun. Temas hattında ya da tarafsız olan başka bir yer olabilir, ama Rusya veya Ukrayna değil.

Bu görüşmede Ukrayna’nın bir kısmının Rusya tarafından işgali meselesinin de olması gerekiyor. Yani bu görüşmeyle ilgili belli seviyede konuşmalar ve temaslar var, ama bu başlıca meselenin mutlaka görüşmenin gündeminde olması gerekiyor. Tabii Rusya bunu istemiyor.”

Ayrıca Ukraynalı yetkili açıklamasında, Moskova’nın, Kırım konusunu tartışmaya açmak istemediği için üst düzey görüşmeye karşı çıktığını iddia ederek, “O zaman görüşmenin ne anlamı var? Ne konuşmak için görüşecekler? Rusya ve Ukrayna ilişkilerinde şu anda Ukrayna’nın bazı topraklarının Rusya tarafından işgalinden daha önemli ne var ki?” sözlerini kullandı.