image

PeyamaKurd - Eurasia Reviews ajansının haberine Rusya, Suriye’de strateji değişikliğine giderek, İran’ı bölgeden temizleyip, İsrail ile sıkı bağlar kurma hedefi için çalışmalar başlattı.

Baria Alamuddin’in “Putin, Suriye’de İran’a kapıyı çarpıp, İsrail’e pencere açmak istiyor” başlıklı yazısında, ocak ayında Suriye'nin batısındaki Lazkiye yakınlarındaki Rus üssünde Suriyeli ve İsrailli yetkililer arasında dikkate değer bir görüşme gerçekleştiği iddia edildi.

İsrail’in görüşmede, Suriye’de asla İran varlığına müsaade etmeyeceğini ilettiği kaydedilen yazıda, Rusya’nın toplantıya katılmak için Şam yönetimine de baskı yaptığı belirtildi.

“Esad askerleri Devrim Muhafızları’ndan bıkmış durumda”

Haberde Esad’a bağlı çoğu askerin, İran Devrim Muhafızları’nın Şam onlara aitmiş gibi gördükleri muameleden bıktıklarını belirtiliyor.

Ayrıca haberde, Rusya için de İran’ın zorunlu bir müttefik olmaktan çıktığını artık sadece bir mesuliyet haline geldiği kaydediliyor.

Baria Alamuddin, İran’ın radikalleşmiş milisleri bölgesel çatışmayı kışkırttığı sürece Rusya’nın Suriye’deki muazzam askeri yatırımları asla güvence altına alınamayacağını belirtiyor.

Yazıda, “Putin'in İsrail'e ve arkadaşı Benjamin Netanyahu'ya olan bağlılığının derinliği, geçtiğimiz hafta Rusya'nın aracılık ettiği bir mahkum takası ile tekrar ortaya çıktığına” vurgu yapıldı.

“Rusya, İsrail’in İran hedeflerini vurması için hava sahasını açık bıraktı”

Rusya’nın İsrail'in İran'la bağlantılı hedeflere günlük olarak vurması için Suriye hava sahasını açık bıraktığı iddia edilen yazıda, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un İsrail lideri için "Devletinizin Suriye topraklarından gelen tehditlerle karşı karşıya olduğuna dair gerçekleriniz varsa, gerçekleri acilen bildirin, tehdidi etkisiz hale getirmek için her türlü önlemi alacağız" sözlerini kullandığı açıklamaya yer verildi.

Öte yandan haberde, Biden yönetiminin, Rusya'nın etkisi altında pekiştirilen bir Suriye ile barışmış olduğuna dikkat çekilerek, Trump’ın Suriye elçisi James Jeffrey'nin şu uyarısına da vurgu yapıldı:

 “Rusya, bölge için alternatif bir güvenlik mimarisi sunmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor.”