image

PeyamaKurd - NATO ve ABD ile güvenlik garantileri konusunda müzakerelerin sürdüğünü dile getiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "NATO ve Washington'a yanıtları hazırlıyoruz" ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Moskova'da Kremlin Sarayı'ndaki görüşmelerinin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

"NATO ve Washington'a yanıtları hazırlıyoruz"

Putin, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Ukrayna'ya ziyaretinin ardından telefonda görüşme yaptınız mı?" sorusuna verdiği yanıtta Macron ile henüz görüşmediklerini belirtti.

Basın açıklamasında batı ülkeleri ile güncelik garantileri konusunda istişarelere devam ettiklerini belirten Rus lider Putin, "Avrupa ve Amerikan ortaklarımızla müzakereler açık ve kapalı şekilde devam ediyor. NATO ve Washington'a yanıtları hazırlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"BMGK kararlarındaki yükümlülükleri üstlenmeli"

Ayrıca basın toplantısında bir gazetecinin, Minsk Anlaşmalarının uygulanmasına ilişkin sorusunu Putin şu sözlere yer verdi:

"Sorun şu ki, Ukrayna’nın kendisi dahil olmak üzere güvenlik açısından ülkeler arasında çok önemli ilişkileri düzenleyen temel anlaşmalarda bir şeyden hoşlandığı ya da hoşlanmadığı gibi yorumlar duyduğumuzda, bu doğru format değil.

Eğer devlet, özellikle uluslararası hukuk kurallarında ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi belirli kararlarında yer alan bazı yükümlülükleri üstlendiyse, herkesin buna uyması ve bunun nasıl yapılacağı konusunda düşünmesi ve hemfikir olması gerekiyor."