image

PeyamaKurd - Avrupa'ya giden göçmen sorunu devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bugünkü telefon görüşmesinde Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizini değerlendirdiği ifade edildi.

Görüşme ilgili Kremlin’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında uzun bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

İki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla 12 Kasım’da Paris’te gerçekleştirilen yeni Rusya-Fransa Güvenlik İşbirliği Konseyi toplantısından duyulan memnuniyet dile getirildi. Ülke liderleri, askeri ve siyasi meselelerin yanı sıra, diğer önemli konularda diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi."

Putin ve Macron görüşmesinde, koronavirüse karşı mücadele dahil, ikili ve uluslararası gündemin güncel konuları konuşuldu.

Kremlin açıklamasında, “Her iki taraf, Ukrayna’daki iç çatışmanın çözümünde ilerlemenin kaydedilmemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Donbass ile ilgili durumun kötüleştiği kaydedildi. Bu bağlamda, Vladimir Putin, ABD ve müttefiklerinin Karadeniz’de gerçekleştirdiği ve Rusya-NATO ilişkilerindeki gerilimi artıran geniş kapsamlı tatbikatın kışkırtıcı niteliğine dikkat çekti” sözleri kullanıldı.