image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz ile bir görüşme yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, gıda krizine yönelik şartını sundu. Putin açıklamalarında, engelsiz tahıl ihracatına hazır olduklarını ancak bunun için Rusya'ya yönelik ilgili yaptırımların kaldırılmasını gerektirdiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmede Ukrayna'daki durum ve gıda krizine dikkat çekildi.

Müzakerelere Rusya açık kapı bıraktı!

Görüşmeye dair Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Putin, Ukrayna'daki "özel askeri operasyon"a yönelik son gelişmelere ilişkin bilgi verirken, "Kiev’in kabahati nedeniyle" kesilen müzakerelerin yeniden başlamasına Rusya'nın açık olduğunu belirtti.

"İnsani kriz ağırlaşacak"

Rus lider Putin açıklamalarında, Batı'nın Ukrayna'ya devam ettirdiği silah sevkiyatının tehlikeli olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca görüşmede Putin, bu bağlamda durumun daha da istikrarsızlaşacağını ve insani krizin ağırlaşacağını dile getirdi.

Açıklamaya göre Putin, küresel gıda güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili durumu da ele alırken, Batılı ülkelerin hatalı ekonomik ve mali politikalarının yanı sıra uyguladıkları Rus karşıtı yaptırımların sonucu olarak gıda tedarikindeki zorlukların gerçek nedenlerini somut verilere dayanarak değerlendirmelerde bulundu.