image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yaptığı son açıklamada savaşın sona ermesi için bir kez daha Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e seslendi.

Zelenskiy açıklamasında ateşkes ve Rus askerlerinin çekilmesi karşılığında Kiev'in de NATO üyeliğinden vazgeçebileceğini, hatta Kırım ve Donbas'ın statüsünü tartışmaya da hazır olduklarını ifade etti.

Putin'le "her türlü formatta" görüşmeye hazır olduğunu ifade eden Zelenkiy, Rus askerlerinin çekilmesi ve Ukrayna'nın güvenliğinin garanti edilmesi karşılığında kendilerinin de NATO üyeliği arayışına son vereceklerini taahhüt etmeye hazır olduklarını söyledi.

Putin'le yüz yüze görüşmediği takdirde Rusya'nın gerçekten savaşı sonlandırmak isteyip istemediğini anlamanın imkânsız olacağını vurgulayan Zelenskiy, "Bu, herkes için uygun bir uzlaşma olur: NATO konusunda bizimle ne yapacağını bilemeyen Batı için de, güvenlik garantileri isteyen Ukrayna için de ve NATO'nun daha fazla genişlemesini istemeyen Rusya için de” diye konuştu.

"Ayrılıkçı bölgeler ve Kırım'ın statüsünü tartışabiliriz!"

Volodomir Zelenskiy ayrıca, Donbas'taki ayrılıkçı iki bölge ve Kırım'ın statüsünün yanı sıra olası bir referandumun da bu görüşmelerde masaya yatırılmasına hazır olduğunu söyledi.

Putin'le görüştüğü takdirde, Rusya'nın işgal ettiği Kırım ve Rusya destekli ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas bölgesinin statüsünün de tartışılabileceğini belirten Zelenskiy, "Rusya Devlet Başkanı'yla yapacağım ilk görüşmede bu konuları tartışmaya açmaya hazırım" dedi.

Açıklamasında "Yakarışlar veya tarihi konuşmalar olmayacak. Bütün konuları detaylı bir şekilde ele almaya hazırım" diyen Zelenskiy, "tarihi boyutta" herhangi bir değişikliğin yapılmasını öngören barış anlaşmaları için referanduma gidilmesi gerekeceğini de sözlerine ekledi.