image

PeyamaKurd - NATO’nun Rusya’ya yönelik saldırgan bir tutum içerisinde olduğunu ifade eden Rus lider Putin, “Endişelerimiz ve kırmızı çizgilerimizden bahsediyoruz ancak (Batılı) ortaklarımız oldukça tuhaflar, kırmızı çizgilerimizi ve uyarılarımızı hafife alıyorlar" ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı personeline yönelik programda gündemi değerlendiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başta Belarus sınırındaki göçmen krizi olmak üzere Karadeniz'de yaşanan gelişmelere dikkat çekti.

Putin, Belarus'ta yaşanan gelişmeler nedeniyle Batılı ülkeleri suçlayarak, "Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizini, Minsk'e baskı yapmak ve bize yakın bir bölgede yeni bir gerilim nedeni olarak kullanıyorlar. Aynı zamanda, insani konularda kendi taahhütlerini de unutuyorlar" sözlerine yer verdi.

Konuşmasında son dönemde NATO ile Rusya arasında artan gerginliğe de değinen Putin, NATO’nun askeri varlığını Rusya’ya giderek yaklaştırarak giderek saldırgan bir tavır sergilediğini dile getirdi.

Ayrıca Rus lider açıklamalarında, Karadeniz’deki NATO faaliyetlerinin Rusya için endişe verici olduğunun altını çizerek şunları ifade etti:

"Karadeniz konusuna gelirsek, son gelişmeler belirli sınırların ötesine geçiyor. Stratejik bombardıman uçakları Rusya sınırına 20 kilometre yakından uçuyor. Bu konuda endişelerimizden ve kırmızı çizgilerimizden bahsediyoruz ancak (Batılı) ortaklarımız oldukça tuhaflar, kırmızı çizgilerimizi ve uyarılarımızı hafife alıyorlar."