image

PeyamaKurd - NATO’nun askeri altyapısını Ukrayna’da genişletmesinin Rusya için "kırmızı çizgi" olduğunu belirten  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ukrayna’ya saldırı sistemleri yerleştirilse Moskova’ya uçuş süresi 7 dakika olur. Bu tür tehditlerin yaratılması kırmızı çizgidir ama umarım durum buraya varmaz" ifadesini kullandı.

Başkent Moskova’da düzenlenen "Rusya Çağırıyor" adlı etkinlikte açıklamada bulunan Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı hazırlığında olduğuna yönelik iddiaları değerlendirdi.

Putin açıklamalarında, Rusya’nın 2021’in başında da Ukrayna’ya saldırı hazırlığında olduğuna yönelik iddialarda bulunulduğunu hatırlatarak, "Ancak herhangi bir saldırı olmadı. NATO ile geçmişte neredeyse müttefiktik ancak tüm ricalarımıza rağmen sınırlarımıza doğru genişlemeye devam ettiler" sözlerine yer verdi.

Putin'den uyarı: "Bu bizim için tehdittir"

Rus lider açıklamasında, Polonya ve Romanya’ya fırlatma rampalarının konuşlandırıldığına işaret ederek, "Bu bizim için tehdittir" yorumunda bulundu.

Programdaki açıklamalarında NATO’nun Ukrayna’ya da benzer sistemleri yerleştirilmesinin Rusya için sorun teşkil edeceğini vurgulayan Putin, "Ukrayna’ya saldırı sistemleri yerleştirilse Moskova’ya uçuş süresi 7 dakika olur. Eğer hipersonik silahlar yerleştirilirse uçuş süresi 5 dakika olur. Biz de bizi bu şekilde tehdit edenlere karşı bir şey geliştirilmeliyiz" şeklinde konuştu.

Ayrıca Putin konuşmalarında, Rusya’nın da hipersonik füze geliştirdiğine değinerek şunları dile getirdi:

"Bu tür tehditlerin yaratılması kırmızı çizgidir ama umarım durum buraya varmaz. Dünya toplumu için sağduyu ve sorumluluk duygusunun hakim olacağını umuyorum."