image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kore'nin 15 Ağustos 1945'te kurtuluşunun yıl dönümü sebebiyle Kuzey Kore lideri Kim'e gönderdiği mektupta, iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Putin, Kuzey Kore liderine iki ülkenin "ortak çabalarla kapsamlı ve yapıcı ikili ilişkileri genişleteceğini" dile getirdi.

Reuters'ın Kuzey Kore'nin KCNA haber ajansından söz konusu durumla alakalı aktardığı bilgiye göre, Putin, Kore'nin 15 Ağustos 1945'te Japonya'nın sömürgeciliğinden kurtuluşunun yıl dönümünde Kim'e gönderdiği mektupta, "iki ülkenin ortak çabalarla kapsamlı ve yapıcı ikili ilişkileri genişletmesi gerektiğini" belirtti. Yapılan habere göre, mektupta, ikili ilişkilerin genişletilmesinin "Kuzeydoğu Asya bölgesinin güvenlik ve istikrarını güçlendirmeye yardımcı olacağı" belirtildi.

Kuzey Kore liderinin ise mektuba cevap vererek, "Bu stratejik ve taktiksel iş birliği, iki ülke arasındaki destek ve dayanışma o günden bu yana, düşman askeri kuvvetlerin tehdit ve tahriklerini engelleyecek yeni bir seviyeye çıktı" dedi.