image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelikleri süreci Türkiye ile yapılan muhtıra ile ilerleme kaydederken Moskova'dan konuya dair bir açıklama geldi.

Hazar Zirvesi’nin ardından Ukrayna’daki durumu, NATO’nun genişlemesini ve Batı liderlerinin sert açıklamalarını ele alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "İsveç ve Finlandiya’yla sorunumuz yok" mesajında bulundu.

Hazar Zirvesi’nin arından düzenlediği basın toplantısında gündemid değerlendiren Putin, “İsveç ve Finlandiya ile, Ukrayna ile olduğu gibi bir sorunumuz yok. Bu ülkelerin topraklarına NATO’nun askeri altyapısının konuşlandırılması durumunda aynı şekilde yanıt vermek zorunda kalacağız” açıklamasına yer verdi.

Putin'den Ukrayna mesajı: “Hiçbir şey değişmedi"

Ukrayna’daki özel askeri operasyonun hedeflerinin değişip değişmediği sorusuna yanıt veren Putin, “Hiçbir şey değişmedi. Taktikler farklı olabilir” ifadesini kullandı.

Putin açıklamalarında Batı’nın, silahlı çatışmaları sürdürme çağrılarının, onlar için “Ukrayna’nın iyiliğinin amaç değil, çıkarlarını korumak için bir araç” olduğu yönündeki tahminleri doğruladığını kaydetti.

Rus ordusunun sivil tesisleri hedef almadığını söyleyen Putin, Kremençug’daki olayla ilgili, “Orada hiçbir terör eylemi yok” diye kaydetti.