image

PeyamaKurd - Avrupa'daki enerji krizinin, doğal gaz açığından kaynaklanmadığını dile getiren Rusya Devlet Başkanı Putin, "Gaz fiyatları elektrik açığı nedeniyle yaşandı. Bazı ortaklarımızın yaptığı gibi kendi hatalarından ötürü başkasını suçlamaya gerek yok" ifadesini kullandı.

Başkent Moskova'da düzenlenen Rusya Enerji Haftası Forumu'nun ana oturumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel enerji piyasaları ve güncel konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

Putin açıklamasında, salgın dönemi nedeniyle yaşanan krizin, küresel enerji piyasalarını derinden etkilediğine işaret ederek şu ifadelere yer verdi:

"Geçen yıl küresel enerji tüketimi yüzde 4,7 düştü. Bu düşüş sektör için son 70 yılda yaşanan en ciddi şoktu. Talepteki düşüş nedeniyle fiyatlar da düzeltmeye gidildi, örneğin Avrupa'da doğal gaz maliyeti 2018'e kıyasla 2,5 kat düştü."

"Avrupa'da yaşanan krize destek vermeye hazırız"

Rus lider açıklamasında, petrol piyasalarında da önemli gelişmelerin yaşandığını hatırlatarak, "Hiçbirimiz, petrol fiyatlarının tarihte ilk defa eksi bir değere düşeceğine inanamazdık. Ancak geçen yıl petrolü depolamak, petrolün kendisinden daha pahalı hale geldi" sözlerini kullandı.

Ayrıca Putin, Avrupa'da yaşanan enerji kriziyle ilgili Rusya'nın "destek vermeye" hazır olduğunu belirterek, "Gaz sevkiyatını daha fazla artırmamız istenirse, artırmaya hazırız. Ortaklarımızın bizden istediği kadar artırabiliriz. Asla reddetmedik" açıklamasında bulundu.