image

PeyamaKurd - Dağlık Karabağ görüşmesi sonrası açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bölgede ekonomik bağlantıların inşa edilmesi ve altyapı ile ilgili projelerin geliştirilmesi konusundaki adımlara ilişkin ortak bildiri imzaladık" ifadesini kullandı.

Kremlinden yapılan açıklaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, Dağlık Karabağ görüşmesi sona erdi.

Rusya Kremlin Sarayı’nda 4 saate yakın yapılan görüşme sonrasında üç lider gazetecilere açıklamada bulundu.

Basın toplantısında Dağlık Karabağ ile ilgili 10 Kasım’da yapılan anlaşmalardaki hükümlerin genel olarak yerine getirildiğini belirten Putin, bölgede geçici olarak bulunan Rus askeri birliklerinin görevini yerine getirdiğine vurgu yaptı.

Ortak bildiri imzalandı

Putin, bugünkü görüşmenin önemli ve yararlı olduğunu belirterek, Dağlık Karabağ’da ekonomik bağlantıların inşa edilmesi ve altyapı ile ilgili projelerin geliştirilmesine yönelik ortak bildiri imzalandığını açıkladı.

Rus lider açıklamasında şunları dile getirdi:

“Bölgede ekonomik bağlantıların inşa edilmesi ve altyapı ile ilgili projelerin geliştirilmesi konusundaki adımlara ilişkin ortak bildiri imzaladık. Bu amaçla, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan başbakan yardımcılarının başkanlığında çalışma grubu oluşturulacak.”