image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava’ya yaptığı operasyon dünya basınında ve siyasetinde ilk sırada. Donald Trump’ınaskerlerini çekme kararı şiddetle eleştirilirken Kürtler, Rojava’da yalnız bırakıldı. Güvenli Bölge planının devreye girmesini beklerken Trump’ın geri çekilmesi Kürtleri derinden sarstı. 

Press TV yayımladığı haberde, “Türk kuvvetleri ve müttefik militanları, Kürtlerin direnişiyle karşı karşıya” başlığını kullandı. 

Haberde İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bugün yaptığı açıklamaya yer verilerek, “Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile farklı cephelerdeki Türk güçleri ile müttefikleri arasında şiddetli çatışmalar var. Tal Abyad’dan(Grê Spî)  Rasulyan’a (Serekaniyê)  kadar devam ediyor” denildi. Gözlemevi ayrıca, Türklerin ağır toplar ve roketlerin yanı sıra hava saldırıları yaptığını da iletti. 

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye'nin saldırısı soncu on binlerce insanın artan şiddetten kaçtığını ve karadaki saldırının ardından yerinden edildiğini belirtti. 

Dünya Gıda Programı (WFP), 70.000'den fazla insanın Çarşamba gününden bu yana artan şiddetten kaçtığını söyledi. WFP Sözcüsü Herve Verhoosel, Rojava’nın birçok ilinde kitlesel göçün yaşandığını söyledi.

Qamişlo’da terör örgütü IŞİD’in yeniden hortlaması ve patlattığı bomba ile üç sivil hayatını kaybetti.  Türkiye’nin desteklediği militanlar ise bir Kürt politikacıyı sokak ortasında katletti.