image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin ABD Başkanı Joe Biden ile İran arasındaki ilişkileri ve Yemen’de hükümete karşı 2014 yılından beri çatışan Husi milisler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Selman, ABD Başkanı Joe Biden döneminde, Riyad ve Washington arasında ortak dosyalar konusunda yüzde 90’dan fazla bir fikir birliğinin söz konusu olduğunu ve İran ile de iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

Bir televizyon kanalına röportaj veren Selman, Suudi Arabistan'ın içişlerine herhangi bir baskı veya müdahaleyi kabul etmediğini, dolayısıyla ​​ABD yönetimiyle anlaşmazlık payının artabileceğini veya azalabileceğini dile getirdi.

Veliaht Prens, İran konusunda ise “İran, nihayetinde bir komşu ülke ve onunla normal ilişkiler kurmayı umuyoruz. Bizimle ortak çıkarları olmasını istiyoruz. İran'la ilgili sorunumuz, nükleer programı veya yasadışı milislere destek ve balistik füze programı gibi olumsuz davranışlarıyla ilgili. Bu zorlukların üstesinden gelmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Husilere karşı Yemen’e destek vermeye devam edeceğiz”

Öte yandan İran destekli Husi milislere karşı Yemen hükümetine destek veren güç konumunda ülke olarak konuşan Selman, Yemen'de meşruiyete karşı yapılan Husi darbesinin yasadışı olduğunu belirterek, Suudi Arabistan’ın bölgenin istikrarını sağlamak için girişimlerinin devam ettiğini vurguladı.

Veliaht Prens, Husiler ile İran arasındaki bağlantıya vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Husilerin İran rejimiyle güçlü bir ilişkisi var. Sonuçta onlar da Yemenli ve genlerinde Araplık var. Yemen çıkarlarının galip gelmesi için gerçek adım atmaları gerekiyor. Husilerin, herkesin haklarını garanti altına alan çözümlere ulaşmak amacıyla müzakere masasına oturmasını umuyoruz.”