image

PeyamaKurd- Afganistan’da Taliban ile süren barış görüşmeleri ve Afganistan yönetim şekline dair açıklamada bulunan Pompeo, birleşmiş ve bağımsız bir Afganistan'ı desteklediklerini ancak ülke içinde paralel bir hükümet kurma girişimine şiddetle karşı çıktıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yazılı açıklamasında Afganistan’da son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her iki adayın da kazandığını açıklamasına atıfta bulundu ve bu ülkedeki barış sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pompeo, ABD olarak Afganistan'ın istikrara ve bağımsızlığına kavuşması için yoğun çaba sarf ettiklerini cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Eşref Gani'nin ülkede barışı ön plana alan bir hükümet üzerinde anlaşılması için yapılan müzakerelerin süreceğini belirtmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

"Afgan halkının barışa duyduğu özlemin farkında olan ABD, iki tarafın bir anlaşmaya varması için çalışmaktadır” diyen Pompeo, "Tüm partileri bu hedefe doğru götürme çabasında kararlıyız" dedi.

Pompeo, Afganistan'da olası bir "paralel hükümet kurma girişimine" şiddetle karşı çıktıklarını belirterek, "ABD-Taliban Anlaşması ve ABD-Afganistan Ortak Bildirgesi bizlere tarihi bir fırsat sunuyor. Kapsayıcı bir hükümete ve birleşik Afganistan'a öncelik vermek, ülkenin geleceği ve özellikle de barışın sağlanması adına çok önemlidir" sözlerine yer verdi.