image

PeyamaKurd - İran ile nükleer anlaşmanın etkili olmaması nedeniyle Avrupa Birliği (AB) partnerlerine bu anlaşmadan çıkma çağrısında bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Louisville Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada, “Avrupalıları, İranlılardan vazgeçmeye çağırıyoruz, çünkü bu anlaşmadaki katılımları verimsiz” sözlerine yer verdi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, uzmanların, AB’nin yaptırım kararı almaması ve nükleer anlaşmadan çıkmaması durumunda ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımlarının yararsız olacağı konusunda yanıldığını belirterek, “Onlar yanıldı, yaptırımlar verimli” dedi 

ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilip İran’la ticarete yeni yaptırım uygulaması sonrası Fransa, İngiltere ve Almanya’nın bu yaptırımların etrafından dolanmak için kurduğu Ticareti Destekleme Enstrümanı’na (INSTEX şirketi) altı Avrupa ülkesi daha katılmıştı. 

Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç ve İsveç’in de INSTEX üzerinden İran’la ticaret yapma kararı aldığı açıklanmıştı. 

Ortak açıklamada, “Bu adım INSTEX’i daha da güçlendirmekte ve Avrupa ile İran arasında meşru ticareti kolaylaştırmak için Avrupa’nın çabalarını göstermektedir. Aynı zamanda, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na devam eden bağlılığımızın açık bir ifadesidir” denilmişti.