image

PeyamaKurd - Büyükelçiliğe yönelik yapılan saldırılara ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakanı Adil Abdulmehdi ile yaptığı görüşmede, İran kaynaklı herhangi bir tehdide karşı Irak'taki Amerikan vatandaşlarını koruma konusunda kararlı olduklarını belirtti. 

Görüşme ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, Pompeo'nun Salih ve Abdulmehdi ile telefonda ayrı ayrı Büyükelçilik baskınını görüştüğünü kaydetti. 

Irak'taki İran varlığına değinen Sözcü, "Bakan Pompeo, bağımsız ve egemen bir Irak'ı desteklemek üzere Irak'ta bulunan Amerikan vatandaşlarını koruyacaklarına vurgu yaptı. Buna mukabil Abdulmehdi ve Salih ise Irak'taki ABD personelinin ve varlığının güvenliğini garanti ettiklerinin ve gerekli sorumluluğu aldıklarının güvencesini verdiler" sözlerine yer verdi. 

Öte yandan ise Ketaib Hizbullah, Kerkük’teki koalisyon güçlerine bir saldırı düzenlemiş, saldırı sonucunda bir Amerikan vatandaşı hayatını kaybederken, dört Amerikan askerinin yanı sıra iki Irak askeri de yaralanmıştı.