image

PeyamaKurd - IŞİD karşıtı koalisyonun bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koalisyonun Avrupalı ve diğer üyelerinin, ele geçirilen IŞİD üyelerini geri almaları ve yargılamaları gerektiğini belirtti. 

ABD öncülüğünde Washington'da yapılan toplantıya yaklaşık 30 koalisyon üyesinden gelen dışişleri bakanları ile üst düzey yöneticiler katıldı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo toplantıda yaptığı konuşmada, koalisyonda bulunan ülkelerin IŞİD'in işlediği vahşetten sorumlu tutulan binlerce yabancı savaşçının geri almanın şart olduğunu belirtti. 

Terör örgütü IŞİD’e yönelik konuşan Pompeo, "Gözaltına alınan yabancı savaşçıların çoğu Avrupa'dan geliyor, ancak ülkeler onları geri almak konusunda isteksiz davranıyor. Onları adalete teslim etmek IŞİD'in halifeliğini diriltmesi ve ideolojisini ihraç etmesini engelleyecektir" sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Pompeo ayrıca koalisyon katılımcılarına, yıllarca süren çatışmalarla yerinden edilmiş milyonlarca sivilin geri dönmesine izin vermek için Irak ve Suriye'deki Birleşmiş Milletler (BM) yardım ve yeniden yapılandırma projelerine fon sağlama konusunda çağrıda bulundu.