image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a yönelik baskılarını diplomatik ve ticari alanda iki katına çıkaracaklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 7 ülkeyi içine alacak   Orta Doğu turunun ilk durağı olan Ürdün'de mevkidaşı Ayman Safadi ile görüştü ve ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Pompeo, Suriye krizinin barışçıl yollarla çözülmesi için Amman'ın önemli bir rol üstlendiğini kaydetti, ülkesinin de Ürdün'ün iç istikrarına taahhüdünü vurguladı.

Pompeo, ziyaretinin öncesinde verdiği İran karşıtı mesajlarını tekrarlayarak, "Ürdün'ün de aralarında olduğu ABD müttefikleri, İran'ın bölge için oluşturduğu devasa risk konusunda hemfikir. Başkan'ın adamlarımızı Suriye'den çekme kararı hiçbir şekilde bu tehditleri bertaraf etme konusundaki kapasitemizi etkilemeyecektir” dedi.

ABD'nin İran'dan "normal" bir ülke olmasını istediğini dile getiren bakan Pompeo, "İran'a yönelik baskıyı sadece diplomatik alanda değil ticari alanda da iki katına çıkaracağız” diye konuştu.