image

PeyamaKurd - NATO'nun doğu kanadındaki "hazırlıklı olma durumunu" artırma çağrısı yapan Polonya Cumhurbaşkanı Duda, tüm üyelerle danışma toplantısı yapmak için 4'üncü maddeyi kullanma olasılığını değerlendirdiğini dile getirdi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO karargahındaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Duda, Belarus tarafından ülkesine ve dolayısıyla Avrupa Birliği (AB) ve NATO'nun sınırlarına yönelen "hibrit saldırının" ve Rusya'nın son dönemde Ukrayna sınırındaki yoğunlaşmasına dikkat çekerek, "Bunların siyasi olarak koordine edilmemiş eylemler olduğu düşünülemez" ifadesini kullandı.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda konuşmalarında,, "Bu nedenle NATO, doğu kanattaki güçlerinin hazırlıklı olma durumunu artırmayı düşünmelidir" açıklamasında bulundu.

NATO'nun bu bölgedeki varlığını en azından geçici olarak güçlendirmenin yeterli olacağını dile getiren Duda, bunun, ilave birimlerin yönlendirilmesi, NATO hava polisi operasyonlarının, gözlem faaliyetlerinin yoğunlaştırılması veya doğu kanadında halihazırda görev yapan NATO misyonlarından askerlerin hazırlıklı olma halinin artırılması şeklinde olabileceğini kaydetti.