image

PeyamaKurd - Avrupa'ya geçmek isteyen göçmen krizi devam ederken, Polonya, krizin yaşandığı Belarus sınırına duvar öreceğini duyurdu.

Sınırdaki gelişmelerle ilgili yerel basında çıkan haberlere göre, Polonya İçişleri Bakanlığı ile Sınır Muhafızlığı, Polonya-Belarus sınırına duvar inşası için sözleşme imzaladı.

Polonya: "İnşa edilecek duvar gerekli ve acil"

Belarus sınırındaki krize dikkat çeken Polonya Sınır Muhafızlığından Tuğgeneral Wioletta Gorzkowska, inşası haziranda bitecek duvarın, gerekli ve acil bir yatırım olduğunu dile getirdi.

Basın açıklamasında bulunan Tuğgeneral Wioletta Gorzkowska, Polonya sınırının güçlendirilmesinin yanı sıra lojistik açıdan stratejik bir yatırım olacağını dile getirdiği duvarın, Belarus sınırının 186 kilometrelik bölümünde inşa edileceğini belirtti.

Polonyalı yetkili açıklamasına göre, duvarın 5 buçuk metre yüksekliğe sahip olacağı, inşasında 50 ton çelik kullanılacağı, tel örgüyle destekleneceği, son teknoloji elektronik ve kamera sistemleriyle donatılacağı, ayrıca 22 kapıya sahip olacağı kaydedildi.

"Duvarın maliyeti 130 milyon doları bulacak"

Ayrıca açıklamaya göre, Polonya-Belarus sınırına yapılacak duvarın maliyetinin, yaklaşık 130 milyon doları bulacağı vurgulandı.

Belarus-Polonya sınırında, Kasım 2021'de, Avrupa'ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye'den gelerek Belarus üzerinden Polonya'ya geçmeye çalışan kişiler ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve sınır önünde toplanmışlardı.