image

PeyamaKurd - Amerikan basınına göre, Türkiye'nin ardından Hindistan’a 5 adet Rus S-400 hava savunma sistemi tesliminin ABD Başkanı Joe Biden idaresinin Hint-Pasifik stratejisi için büyük sınava dönüşeceği belirtildi.

Rus yapımı S-400 alımlarına dikkat çeken Politico dergisinin analiz uzmanı Paul McLeary, Rusya ve Hindistan arasındaki S-400 anlaşmasının uzun zamandır ABD’de endişe kaynağı olduğunu ve planlanan teslimat öncesinde Beyaz Saray’ın oluşan durumdan bir çıkış yolu aramak zorunda kalacağını kaleme aldı.

Derginin yazısında, başlıca sorunun CAATSA (ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası) olduğu ifade edilerek, Hindistan’ın, ABD’nin bölgedeki kilit müttefiki olduğu anımsatılırken Washington’un Moskova ve Yeni Delhi arasındaki anlaşmaya tepkisinin diğer ülkelere, bu tür durumlarda neler beklenebileceğini göstereceği de vurgulandı.

Söz konusu bu yazıda, The Stimson Center’ın kıdemli araştırma görevlisi ve Güney Asya Programı Direktörü Sameer Lalwani’nin yorumuna da yer verildiği kaydedildi.

Konuya dair Lalwani'nin yaptığı yorumda şu ifadelere yer verdi:

“Mesele şu ki, bu her seferinde bir yaptırım dalgasını mı tetikleyecek? Biden idaresinin Kongre ile birlikte bu konu üzerinde çalışmasını gerektiren bir başka sebep de, bu Demokles kılıcının önümüzdeki 5 ilâ 10 yıl boyunca partnerlerimizle olan ilişkilerimizi bozmasını engellemek."