image

PeyamaKurd - Politico sitesinde yayımlanan sözlü tarih çalışmasında Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğünün açıklanmasının 10. yıldönümü ele alındı. Çalışmada, o dönemde ABD Başkan Yardımcısı olan halihazırdaki Başkan Joe Biden'ın operasyona karşı çıktığı iddiası yeniden gündeme geldi.

11 Eylül 2001 saldırılarının beyni kabul edilen Kaide lideri Usame bin Ladin'i öldürdüğü açıklamasının 10. yıldönümünde yeni açıklamalar yapılırken, yeni belgeler ortaya çıktı.

Operasyonun yapıldığı dönemi ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci kez seçilmesi öncesinde gelen 2 Mayıs 2011 tarihli operasyon açıklamasının ayrıntılarıyla ilgili Politico sitesinde yayımlanan haber, o dönemde Başkan Yardımcısı olan halihazırdaki Başkan Joe Biden'ın operasyona karşı çıktığı iddia edildi.

Politico haberine göre, El Kaide liderini operasyondan önce ve öldürülmesinden sonra doğru teşhis etme çabaları aktarılırken, Pakistan'ın Abbottabad kentinde Bin Ladin'in ailesiyle birlikte saklandığı yerleşkeye ABD Donanması Seals Özel Kuvvetleri'nin düzenlediği operasyonun ardından Obama'nın talebi üzerine Pakistan askerleri de gitti.

Biden, operasyonun yapılmasını istemediği iddia edildi

Operasyonu düzenleyen askerlerin aile üyeleriyle de konuşarak suikastı teyit etmesinin ardından, dönemin Pakistan Genelkurmay Başkanı Eşfak Pervez Kayani, telefonda Obama'ya "Tebrikler, Bin Ladin'i öldürdünüz" ifadesini kullanmıştı.

Politico'nun böyle bir operasyon yapmanın zor bir karar olduğuna ve bunu Biden'ın daha da zorlaştırdığına işaret eden haberine göre Başkan Joe Biden, kendi rolünü, rolünü Obama'ya tavsiyelerde bulunurken 'seçeneklerini genişletmeye çalışmak' olarak gördü.

Dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton gönülsüzce de olsa harekete geçmekten yana, dönemin Başkan Yardımcısı Biden ise ihtiyatlı olmaktan yana çıktı. O dönemde yapılan açıklamalarda Joe Biden'ın operasyona karşı çıktığı belirtilirken, Dönemin CIA Direktörü John Brennan'ın operasyonun başarısızlığı nedeniyle Biden'ın operasyonu istemediği belirtildi.