image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanlığı 19 Ağustos’ta 31 Mart’ta Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ve Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın yerine kayyum atadı. 

Açıklamada bulunan Ahmet Türk, görevden alınmasına gerekçe gösterilen PKK’ye yardım iddialarına ilişkin “Bütçede bir kuruş para yokken bunların bu şekilde kamuoyuna yansıması, kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir algı operasyonudur” ifadesini kullandı. 

Başkanlığa seçildikten sonra kayyumun işe aldığı polis ve asker yakınlarını işten çıkardığı iddialarına da yanıt veren Türk, “İsim versinler kimi çıkarmışız” diyerek soru sordu. 

Türk, yapılan iddialara ilişkin verdiği cevap, şunları dile getirdi, “İsim versinler kimi çıkarmışız. 30 Mart Cumartesi günü işçi alınmış, 5 ve 8 Nisan’da işçi alınmış. Yani seçimi kazandığımız halde kayyum işçi almaya başlamış. Mardin Masa diye bir masa kurulmuş. Tamamen propagandaya yönelik bir masa. Bunu feshettik. Hiçbir iş yapmıyor. 

Belediyeyi makul seviyede tutmaya çalıştık. Çıkardığımız işçi sayısı 160’tır. Haksız yere alınanları, belediyenin aleyhinde sadece propaganda yapanları tasfiye ettik. 5 ve 8 Nisan’da alınanları çıkardık.”