image

PeyamaKurd- Geçtiğimiz yıl kontra nitelendirilmesi bulundurarak, Mahmut Bazencir'i infaz eden PKK, bir yıl aradan sonra bu kez şahsın ajan olmadığını açıkladı.

32 yaşındaki Mahmut Bazencir, geçtiğimiz yıl Eylül ayında PKK tarafından infaz edilerek, ajan nitelendirilmesinde bulundurulmuştu.

Köyü olan Merkeze bağlı Alıncık (Dûgernan) köyünde örgüt güçlerince infaz edilen Bazencir'in ölümünden bir yıl sonra örgüt olayla ilgili açıklama yaptı.

''İşgalci TC ordusu ile işbirliği yaparak gerillalarımıza karşı komplolar düzenleyen, yoldaşlarımızın şehadetinde rol oynayan ve halka karşı ajanlık dayatmaları yapan Mahmut Bazencir isimli kontra Bingöl’e bağlı Dûgernan köyünde güçlerimiz tarafından cezalandırılmıştır.'' daha önce böyle bir açıklama yapan örgüt, bu kez Bazencir’in ajan olmadığının tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada, Bazencir’in ajan nitelendirilmesi bulundurularak, infaz edilmesinden dolayı özür dilenildi.

Açıklamada,

''31 Ağustos 2017 tarihinde Bingöl merkeze bağlı Dügernan (Alıncak) köyünde korucular ve gerillalarımız arasında çıkan bir çatışma sonucunda Şervan Siverek yoldaşımızın şehit düştüğünü, aynı olayda bir korucunun da öldürüldüğünü ve bu olayda düşmanla işbirliği yaptığı düşünülen Mahmut Bazancir’in 27 Eylül 2017 tarihinde cezalandırıldığını kamuoyuna duyurmuştuk.

Ancak geçen bir yıllık süre zarfında olay hakkında yapılan inceleme ve soruşturma neticesinde ulaşılan sonuçları halkımızla ve kamuoyu ile paylaşmayı gerekli görüyoruz. 27 Eylül 2017 tarihinde Mahmut Bazancir’in cezalandırılması olayına ilişkin yapılan araştırma neticesinde; bu eylemin güçlerimiz tarafından yanlış bir anlaşılma sonucu gerçekleştiği, Mahmut Bazancir’in tesadüfen üst üste gelişen olaylar silsilesinden dolayı düşmanla işbirliği yaptığının sanıldığı, fakat yapılan soruşturma sonucunda Mahmut Bazancir’in yurtsever bir çevreden olup ajan olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle başta aile fertlerine, aile çevresine ve tüm halkımızdan özür dilediğimizi belirtiyor, başsağlığı diliyoruz” dendi.