image

PeyamaKurd - Rojavalı siyasetçi Fewaz Mahmud, PKK’nin Rojava’da Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ne (ENKS) saldırılarıyla ilişkili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Fewaz Mahmud, PKK’nin Kürt birliğini zora sokmak istediğini, bunun için de ENKS’ye saldırarak Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) baskı altına almaya çalıştığını belirtti.

Fewaz Mehmud, “PKK, Kürdistan Bölgesi Peşmergesi’ne saldırıyor. Süleymaniye’de kışkırtıcılık yapıyor. ENKS’nin ofislerini kurşunluyor, ateşe veriyor. Bu tür saldırılar ile HSD’yi baskılıyorlar ve onları da çıkmaza sokuyorlar” ifadesini kullandı.

“Sadece Süleymaniye değil tüm Kürdistan Bölgesi hedefte”

Kürt-Kürt diyaloğuna karşı olan PYD’lilerinde olduğunu belirten Mahmud, “PYD’de içindeki bazı kesimler bu anlaşmanın yapılmasına karşılar. Mazlum Abdi’nin bu projesini bahane derek ENKS ofislerine saldırıyorlar” dedi.

Biden’ın İran ile olan ilişkilerinin önüne set koymak için bu adımların bazı devletlerin talimatları çerçevesinde gerçekleştiğini iddia eden Mahmud, “ABD’nin yeni başkanın İran’a karşı atacağı adımların önünü alma amaçlı bölgede karışıklık çıkarılıyor. Sadece Süleymaniye değil tüm Kürdistan Bölgesi hedefte” diye konuştu.