image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına karşı aşı geliştiren ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in Kovid-19 aşısının 5 ila 11 yaşındaki çocuklarda yüzde 90.7 etkinlik gösterdiği ifade edildi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) brifing veren ABD'li ilaç şirketi Pfizer, Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği Kovid-19 aşısının çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin çalışmanın sonuçlarını duyurdu. Açıklanan brifingde, Pfizer/BioNTech aşısının 5-11 yaş grubunda yüzde 90.7 etkili olduğu vurgulandı.

Şirketin geliştirdiği aşı çalışmalarında, 5 ila 11 yaş arasındaki 2 bin 268 çocuğa 3 hafta arayla plasebo veya normal dozun 3’te 1’i ile aşı yapıldığı kaydedilerek, aşı olan çocukların bağışıklık sistemlerinin olmayanlara kıyasla antikor üreterek güçlendiğinin belirlendiği ve hastalığı daha hafif semptomlarla geçirdikleri kaydedildi.

Öte yandan devam eden çalışmanın, genç erkeklerde 2. dozdan sonra nadir görülebilen kalp iltihabı gibi yan etkilerin tespit edilebileceği kadar kapsamlı olmadığı da belirtildi.