image

PeyamaKurd- Dünya ve Orta Doğu’daki gelişmelere yönelik  hedef kitle ile paylaştığımız enformasyonlara göre sitemiz üzerinde bu hafta en çok ziyaret edilen haberlerimiz şu şekilde sıralanmıştır:

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Buldan,” Süleyman Soylu’nun kendisini arayıp tehdit ettiğini” ifade etti.

Şırnak eski milletvekili Hasip Kaplan, HDP ile Kürt partilerinin ittifak yapması gerektiğini ifade ederek, “Hatalardan ders çıkararak, doğru stratejiler izleyerek, yerel seçimler büyük bir rövanşa dönüştürülebilir” diye konuştu.

Ağrı Valiliği Feyzi Ertik adlı vatandaşın PKK tarafından, ilişkin bir açıklama yaptı. Ağrı Valiliği, Doğubayazıt ilçesinde hastane çalışanı Feyzi Ertik’in ölümüyle ilgili açıklama yaptı. Ertik’in PKK tarafından öldürüldüğü iddiası yalanlanırken, ölüm nedeninin intihar olduğu belirtildi.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı arayıp “Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım” tehdidinde bulunduğunu ve “O teröristleri yakalayacağım. Sizi CHP bile kurtaramayacak" dediğini iddia etti.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde 14 Haziran’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve akrabalarının esnaf olan Adil ve Celal Şenyaşar kardeşlere saldırması sonucu dört kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin İHD Urfa Şubesi hazırladığı raporu tamamladı. Sonra dışarı çıkıp Kürtçe ‘öldürdük öldürdük’ diye bağırdılar ve alkış tuttular.  

DSG ile kendi şemsiyesi altında Araplardan oluşan Rakka Devrimcileri Tugayı (Suvar Rakka) arasındaki çatışmalar sonucunda, DSG  3000 savaşçı ile Rakka’ya girerek, Rakka Devrimcileri Tugayı'nı kentten çıkardı.